Sve o štetnosti plastične ambalaže
Na portalu www.mojikursevi.com možete pohađati online kurs na temu sve o štetnosti plastične ambalaže, jedinu ovakve vrste u Srbiji.
Plastika je najčešći materijal koji čoveku služi za razne namene, a posebno su prisutne plastične boce u kojima se drži voda. Gde god se okrenete, oko sebe ćete naći nešto napravljeno od plastike…
Svakih 5 minuta, konzumiramo 2 miliona boca, zamislite koliko je to plastike? Međutim, posle izvesnog stajanja u ovakvim bocama i balonima, voda, sok ili neka druga tečnost postaje nedovoljno čista.
Na dnu svake ambalaže nalazi se trougao sa brojem u sredini. Potrošači, inače, vrlo malo znaju o brojevima koji se nalaze u trouglovima na dnu ambalaže.
Oznake u trouglovima pokazuju:
- kakve se sve materije mogu naći u ambalaži,
- ostale oznake su skraćenice sastava,
- za lakše razvrstavanje
Nas često zanima sastav vode, ali zanemarujemo hemijski sastav ambalaže u kojoj se voda nalazi.
Svetska zdravstvena organizacija je 2012.g. završila dvogodišnju studiju pod nazivom „Najnovija naučna saznanja o hemikalijama koje izazivaju endokrine poremećaje“ kojom je prvi put dokazano da flaše, kese, igračke i telefoni sadrže opasne hemikalije, izazivače smrtonosnih oboljenja.
Prema njoj, neke supstance koje služe za savitljivost i čvrstinu plastike, poput ftalata, bisfenola A i retardanata, a koje ulaze u sastav činija, flaša, kesa, igračaka, tehničkih uređaja, kozmetičkih preparata, mogu da izazovu brojne bolesti, smanjenu plodnost, nepravilan rad žlezda i urođene mane kod dece.
Plastični proizvodi koje svakodnevno upotrebljavamo mogu da nam naruše zdravlje, pa čak i da izazovu rak.
Pod uticajem svetlosti ili visoke temperature, plastična ambalaža se razgrađuje, čime se otrovnim proizvodima od kojih je napravljena plastična flaša zagađuje sadržaj u flaši.
Često koristimo istu plastičnu flašu od vode ili soka više puta, ne znajući da to može biti otrovno. Međutim, pojedina ambalaža je namenjena isključivo za jednokratnu upotrebu.
Potrošači, inače, vrlo malo znaju o oznakama koje se nalaze u trouglovima na dnu ambalaže sa brojevima koji pokazuju koliko je plastika opasna. Na dnu svake ambalaže nalazi se trougao sa brojem u sredini.
Oznake u trouglovima pokazuju kakve se sve materije mogu naći u ambalaži, a ostale oznake su skraćenice sastava. Da li je neki od sastojaka kancerogen i štetan za zdravlje do prošle godine o tome se nisu mogli složiti čak ni naučnici.