Onlajn kursevi o bezbednosti i zdravlju učenika
EMIC – Edukativno, marketinško, informativni centar iz Vrbasa je jedna od retkih nevladinih organizacija koja nekoliko godina unazad vrši permanentnu edukaciju naše najmlađe populacije kako se ponašati i zaštititi na društvenim mrežama.
Od 2012.g. kada smo počeli sa našim radionicama održano je preko 100 radionica na kojima je bilo nekoliko hiljada učenika nižih razreda osnovnih škola i nekoliko stotina učenika srednjih škola.
Naše aktivnosti smo unapredili od 2021.g. tako tako što smo napravili platformu www.mojikursevi.com gde smo postavili edukativni materijal o e-nasilju, vršnjačkom nasilju, narkomaniji, trgovini ljudima itd.
Pored edukativnog materijala za sve pomenute teme-kurseve smo postavili anketna pitanja koja prate svaku oblast pomenutih tema. Uz pomoć tih anketa smo u mogućnosti da anketiramo veliki broj učenika osnovnih i srednjih škola, i na kraju anketiranja prosleđujemo rezultate anketa psihološko-pedagoškoj službi škola na daljnju analizu.
I ove 2022.g. je Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu prepoznao naš rad i finansijski učestvuje u sufinansiranju našeg projekta. Ove godine ćemo uraditi anketiranje učenika osnovnih i srednjih škola opštine Odžaci i Ekonomsko-trgovinske škole u Kuli.
Online kurs – digitalno nasilje
Na portalu www.mojikursevi.com možete pohađati online kurs na temu e-nasilje (digitalno nasilje), jedinu ovakve vrste u Srbiji. Elektronsko (ciber) ili digitalno nasilje je relativno novi fenomen, ali je sve prisutniji u “online svakodnevici”. Savremene informatičke tehnologije su nam u mnogome olakšale život, ali polako i sigurno posmatramo i negativne strane istih. Mobilni telefoni, računari, Internet i razne društvene mreže (Facebook, Mi Space, Iou tube …) su otvorili prostor, na žalost, i za širenje različitih oblika nasilja – tzv. elektronskog (sajber) nasilja. Zaštita dece na Internetu podrazumeva psihičku, moralnu pa i fizičku bezbednost maloletnih lica tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti na Internetu (surfovanje, četovanje, korišćenje društveno-socijalnih mreža, online igrice). Cilj kursa je naučiti decu kako da se zaštite od neprimerenih sadržaja, negativnih efekata korišćenja Interneta i podići nivo svesti i znanja dece i njihovih roditelja o tome na koji način virtuelna stvarnost utiče na decu i dokle smeju da se upuštaju u digitalni svet, a da to bude bezbedno i bez posledica. Na ovom kursu polaznici će naučiti:
- kako se zaštititi na društvenim mrežama od neželjenih poruka,
- kako se zaštititi od krađe identiteta,
- kako da otvore bezbedan profil na društvenim mrežama,
- kako da zaštite lične informacije,
- pravilne tehnike pretraživanja,
- kome se obratiti,
- pravilan kontakt sa nepoznatim osobama,
- bezbedno surfovanje na Internetu,
- kako ga prepoznati e-nasilje,
- saveti za decu,
- saveti za roditelje,
- primeri e-nasilja,
- posledice e-nasilja itd.
Na osnovu ovih istraživanja utvrđeno je da:
- Oko 90 % učenika od V do VIII razreda osnovne škole ima mobilni telefon i računar kod kuće.
- Više od 50 % njih ima mobilni telefon s pristupom internetu.
- Uključeni su na socijalne mreže, mahom imaju Fejsbuk – navodi se u istraživanju “Digitalno nasilje u školama u Srbiji”.
Da roditelji nemaju pojma šta im deca rade jasno pokazuju podaci da se:
- 62 % osnovaca VII i VIII razreda i 84 % srednjoškolaca bar jednom izložilo riziku na internetu.
- davali su lične podatke nepoznatima, ostavljali ih na profilima ili blogovima, odgovarali na poruke nepoznatih osoba,
- prihvatali su pozive za prijateljstva od nepoznatih osoba,
- komunicirali putem četa s osobama koje ne poznaju i
- prihvatali sastanke sa osobama koje su upoznali preko interneta,
- čak 23 % srednjoškolaca primilo je bar jednu SMS poruku uznemirujućeg sadržaja, dok je njih 11 % doživelo da ih neko snima mobilnim telefonom ili kamerom mimo njihove volje,
- njih 17% doživelo je uznemiravanje na socijalnim mrežama,
- oko 12 % srednjoškolaca postavilo je tuđe snimke ili fotografije na Fejsbuk,
- 9 % je pisalo neistine i uvrede na tuđ račun
- interesantno je da je čak 35 % učenika u srednjim školama namerno slalo svojim vršnjacima kompjuterske viruse – piše u ovom istraživanju.
Prema izvoru Međunarodne unije za telekomunikacije, ankete u EU pokazuju da:
- oko 90% tinejdžera i mlađih maloletnika koriste Internet
- preko 60% dece i tinejdžera svakodnevno priča u čat sobama
- troje od četvoro dece su voljni da podele svoje lične podatke i podatke svoje porodice u zamenu za kakav proizvod ili uslugu
- jedno od petoro dece je meta pedofila ili napasnika na Internetu
- 30% maloletnih devojčica izjavljuje da su bile seksualno zlostavljane u čat sobama, dok samo 7% njih tu informaciju podelili sa roditeljima jer se plaše zabrane pristupa Internetu
- više od trećine učenika u Srbiji (34 odsto) se lično srelo sa osobom koju je upoznao preko interneta.